1-7 Mart Deprem Haftası ve Maden Şehitleri Anısına Tatbikat Yapıldı

 

1-7 Mart Deprem haftası ve Maden Şehitleri anısına düzenlenen anma töreni ve tatbikata  İl Sağlık Müdürümüz Dr.Bilal CİN, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Emre KARAAHMETOĞLU,Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Uğur Ömür ALAGÖZ,İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Ersin DURMUŞ ve 20 kişilik UMKE, 10 kişilik 112 çalışanı ve 2 UMKE aracı,3 Ambulans katıldı.


Türkiye Taşkömürü Kurumu Kdz.Ereğli Armutçuk Müessesinde düzenlenen anma töreninde  , İl Sağlık Müdürlüğümüz UMKE,112 Ekipleri ile beraber ,Armutçuk Müessesesi Sağlık çalışanları ,AFAD, Ereğli itfaiye Müdürlüğü,Jandarma ve  gönüllü kurtarma derneklerinden oluşan 10 kurumun  katılımı ile tatbikat gerçekleştirildi.

 


Düzenlenen tatbikat da  senaryo gereği:

 

Depremde hasar gören binanın altına kalanları kurtarılması,

 

Yüksek katlı bir binada çıkan yangın nedeniyle mahsur kalanların bir kısmı camlardan atlarken, bir kısmı ise kurtarma ekipleri tarafından sedyeye alınarak iplerle yere indirilmesi,

 

Deprem tatbikatında ayrıca üzerine beton yığınları düşen bir aracın içerisinde sıkışarak mahsur kalan yaralı kurtarma operasyonu,

 

Depremde yıkılan binanın enkazı altın kalan vatandaşların çıkartılması,

 

TTK’ya ait bir lojmanda çıkan yangına müdahale,

 

Maden ocağındaki grizu patlamasında göçük altına kalanların kurtarılması konularını gerçeği aratmayacak şekilde gerçekleştirildi.

 

Maden işçileri ile birlikte toplam 600 civarı  kişinin görev aldığı tatbikatın her aşamasında UMKE ve 112 Ekiplerimiz aktif görev alıp ilk müdahale ,hastaların nakli,ambulansla sevkini gerçekleştirdiler. 

 

Tatbikat sonrası düzenlenen törende arama kurtarma çalışmalarında görev yapan tüm ekiplere ekipler e teşekkür plaketi verilirken ,UMKE ve 112 Ekipleri adına İl Sağlık Müdürü Dr.Bilal CİN plaketi kabul etti.