10. BÖLGE UMKE TOPLANTISI YAPILDI

 

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında 2004 yılında ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİBİ (UMKE) kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Kurulan ve yaygınlaştırılarak devam eden Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelinden oluşmaktadır.Amaç afete ve olağanüstü durumlara  maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale etmek,ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemektir. Bugün 81 ilde UMKE örgütlenmesi yapılmış olup timler oluşturulmuştur.


İl Sağlık Müdürlüğümüzün  gözde birimlerinden biri olan UMKE , Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde gönüllülük esasına göre 72 personelin özverili ve üstün gayretleri sonucu çalışmaları ile göz doldurmaktadır.


Bölgemiz Zonguldak,Bolu,Karabük,Bartın illerinden oluşmakta olup Bolu İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde 11.04.2017 tarihinde 10.Bölge Toplantısı yapıldı.10 Bölge olarak 2016 yılı çalışmaları değerlendirilerek ,2017 yılı projeleri istişare edildi.İlimizden Acil ve Afetlerde Sağlık hizmetlerinden Sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Emre KARAAHMETOĞLU ,Şube Müdürü Uğur Ömür ALAGÖZ ,UMKE Birim Sorumlusu ATT. Adnan KOÇAK,Afet Birim Sorumlusu AABT. Melek BAŞBOZKURT ,Lojistik Sorumlusu ATT. Savaş AKKAYA ve UMKE personellerinden ATT. Atakan YILMAZ katıldı.